Projektový den ve výuce - KOSMONAUTI

Projektový den ve  výuce - KOSMONAUTI 1

12. 11. 2021 u nás ve škole proběhl projektový den s názvem KOSMONAUTI.

V úvodní části se instruktorský tým představil a děti vtáhnul do dění, že je čeká kosmonautský výcvik. První aktivita byla společná hra jménem „bláznivé molekuly“. Při ní se děti aktivovaly a zahřály. V dětech tato hra rozvíjejí základní pohybovou dovednost, prostorové vnímání, pozornost, postřeh a rychlé uvažování.

Poté se děti rozdělily podle tříd (1. - 5. ročník). Každá třída pracovala pod vedením zkušeného instruktora, který se nejdříve se skupinkou seznámil.

Hlavní část programu byl kosmonautský výcvik. Instruktor provázel svoji třídu napříč jednotlivými stanovišti. Cílem těchto třinácti stanovišť bylo, aby si děti vyzkoušely, co nejvíce různorodých aktivit, které byly zaměřeny na pozornost, podnikavost, logické uvažování, základní počty, jemnou motoriku, spolupráci, kreativitu, ale také pohybovou dovednost.

Závěrečná část spočívala v tom, aby děti vytvořily obrázek o jejich společné cestě do vesmíru. Zde mohli naplno využít svoji představivost a kreativitu.

Seznam stanovišť:

• Kimova hra – pod plachtou jsou schované různé předměty. Po odkrytí plachty mají děti jednu minutu na to, aby si jako tým zapamatovaly, co nejvíce předmětů.
  • Matice – hra zaměřená převážně na jemnou motoriku. Cílem této aktivity je poskládat matice na sebe tak, aby vznikla co největší věž. Děti, ale smí používat pouze čínské hůlky místo rukou.
  • Židličky – Cílem této aktivity je poskládat co nejvíce plastových židliček na sebe, tak aby držely a nepopadaly dolů. Při této aktivitě děti musejí přemýšlet a zachovat chladnou hlavu.
  • Horká brambora – Aktivita spíše pohybového zaměření, při které mají děti přeběhnout zamotanou dráhu. Avšak musejí u toho udržovat tenisový míček na prkénku, aniž by spadl na zem.
  • Přetížení – Kosmonauti musejí zvládat velká přetížení, někdy i 5G. Děti si vyzkoušely nasadit krokoměry na čelo a pomocí pohybů těla a hlavy měly za úkol společně „nachodit“ co možná nejvíce kroků za 1 minutu.
  • Navigace – Děti si udělaly dvojici, ve které jeden měl nasazené brýle, ve kterých není nic vidět. Druhý měl roly navigátora. Navigující měl za úkol dostat kamaráda po vyznačeném poli, plném „výbušných min“ (kuželů) na druhou stranu do bezpečí. A to pouze za použití slov.
  • Komunikační zařízení – Děti si zkusily vyrobit telefon z kelímků a provázku, který následně i vyzkoušely. Cílem bylo předat si tajnou šifru alespoň na 7 metrů.
  • Číselná klávesnice – V kruhu s průměrem alespoň tří metrů jsou rozmístěné kartičky s čísly od 1 do 20. Děti si stoupnou kolem kruhu a jejich úkolem je, co nejrychleji čísla pomačkat ve správném pořadí. V kruhu, ale smí být pouze 2 nohy a jedna ruka současně. Proto musejí přemýšlet, kdo kdy, jaký krok udělá, aby došly ke správnému pořadí pohybů, které vede k co nejrychlejšímu výsledku.
  • Přetahovaná – Stanoviště, na kterém se děti mohou fyzicky vyblbnout. Přetahování lanem prověřilo jejich sílu a odhodlání, obzvlášť proti instruktorovi.
  • Řeka na Marsu – cílem této aktivity je zlepšit podnikavost, komunikaci a týmovou spolupráci. Úkolem dětí je se dostat z bodu A do bodu B pomocí destiček, kterých mají omezený počet. Nikdo nesmí šlápnout mimo destičku, neboť tam na ně číhá vodní příšera.
  • Raketové palivo – Známé jako bullring. Děti mají za úkol přemístit tenisový míček z bodu A do bodu B a cestou projít slalom. Tenisáku se však nesmí dotýkat. K dispozici mají ocelový kroužek, na kterém jsou přivázané provázky. Na kroužek se postaví tenisák a děti pomocí provázků a týmové podnikavosti manipulují s kroužkem a postupují vpřed.
  • Rychlá čísla – Na speciálním papíru jsou schovaná čísla od 1 do 30, tak aby nebylo jednoduché je najít. Děti mají za úkol jeden po druhém doběhnout k papíru a najít právě to číslo, které je na řadě.
  • Vesmírný kvíz – 20 otázek s vesmírnou tématikou pro děti ve věku od 6 do 12 let.

Více fotografií najdete ve fototgalerii.

Datum vložení: 30. 11. 2021 11:11
Datum poslední aktualizace: 1. 12. 2021 10:08