V Polsku na kolech / Razem na rowerach

V termínu 18.-20.09.2020 se žáci 7. a 8. ročníku ZŠ a MŠ Údolí Desné v doprovodu tří pedagogů vydali na cyklistický kurz do Polska.

Přes nepříznivě se vyvíjející epidemiologickou situaci u nás, a s mírnými obavami, jak to vlastně celé bude, nakonec vše dobře dopadlo a mohli jsme odjet. Teprve až jsme dosedli na sedadla autobusu a pan řidič zahlásil: „vyjíždíme“, nám došlo, že je to skutečnost a my opravdu jedeme. Úsměv na tváři, který se nám díky tomu vykouzlil, nás po celou dobu pobytu neopouštěl, i přes roušky, které v určitých situacích musely naše úsměvy zakrývat. A tak v termínu 18.-20.09.2020 se žáci 7. a 8. ročníku ZŠ a MŠ Údolí Desné v doprovodu 3 pedagogů vydali na cyklistický kurz do Polska.

kola

V pátek v podvečer jsme po příjezdu do města Jawor byli uvítáni skvělou večeří a ubytováni v místní ubytovně hned vedle bývalé školy. Po seznámení se s prostředím, jsme si nastínili program a s očekáváním sobotního celodenního výletu jsme se těšili, co pro nás polští žáci připravili.

Po klidné noci a chutné snídani jsme si v ubytovně vypůjčili kola a za doprovodu cyklistického týmu paszowické školy jsme se vydali cestou necestou, lesem nelesem na etapu 30 km dlouhou do kouzelné přírody. Cesta polskou krajinou byla velmi příjemná, místy i dost náročná, nejen do kopce nás naše chytré náramky a hodinky upozorňovaly na zvýšenou zátěž, tepová frekvence rostla závratnou rychlostí, z pod přilby stékal pot, ale to vše na kurz cyklistiky samozřejmě patří. V pravou chvíli přišlo na řadu setkání s polskými vrstevníky našich žáků v krásném přírodním prostředí, kteří po svačině, posezení u ohně a opékání klobás, měli připraveny týmové soutěže v míčových hrách.

Na zpáteční cestě nás čekal pozdní oběd v místní restauraci a po návratu na ubytovnu eko výtvarný program, při kterém jsme si namalovali látkové tašky dle vlastní fantazie. Po večeři žáci zakončili krásný den vydařeným společenským programem a usínali zcela unaveni a plni zážitků z výletu na kole.

V neděli po ranním běhu za východu slunce a po dobré snídani, jsme se vydali na kulturně historickou prohlídku ulicemi města Jaworu. Malebné městečko v centru Dolního Slezka nám nabídlo celou řadu památek a krásnou podívanou. Za zmínku stojí místní radnice, která upoutala naši pozornost novorenesančním architektonickým slohem stejně jako nádhernou vitráží. Kulturní dojem v nás zanechal dále také kostel sv. Martina, který je nejstarším kostelem ve městě a patří mezi největší kamenné gotické kostely v Polsku. Do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO byl v roce 2001 zapsán evangelický kostel Míru, který zdobí kulturní centrum města. Prohlídku jsme zakončili návštěvou Regionálního muzea, v němž je k prohlédnutí tisíc neobyčejných exponátů. Uvnitř klášterního kostela jsme našli početné nástěnné malby ze začátku 16. století i památné dřevěné sochy. Jawor má 770 let, my měli možnost vidět alespoň kousek historie tohoto městečka, které na nás dýchlo svým osobitým kouzlem a zachovalo v naší paměti půvab piastovského města.

Obědem jsme zakončili náš třídenní pobyt v Polsku a plni prožitků, těch sportovních i kulturních, jsme se vydali na zpáteční cestu domů. Krásné počasí, bohatý program, hezké místo, milá společnost, silné zážitky, bezpečná cesta – to vše byla záruka vydařeného kurzu. Tato akce s názvem V Polsku na kolech je poslední společnou akcí v rámci česko-polského projektu Slavíme desetiletou spolupráci mezi obcemi Paszowice a Rapotín, která je spolufinancována z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

Datum vložení: 21. 9. 2020 15:09
Datum poslední aktualizace: 1. 2. 2021 15:16